Kluczowym celem działań zaplanowanych w projekcie było wzmocnienie współpracy między szkołami, a nadrzędnym założeniem - podniesienie jakości ich pracy, nakierowanej na wykształcenie kreatywnego i komunikatywnego absolwenta.
Partnerzy zorganizowali całoroczne warsztaty językowe (w Polsce – j. niemiecki, w Niemczech – j. polski) oraz ekologiczno-społeczne. Te ostatnie obejmowały cztery moduły tematyczne:
Odbyły się także cztery dwudniowe i dwa pięciodniowe spotkania, podczas których realizowano następujące działania: warsztaty dot. kompetencji społecznych i komunikacyjnych, zajęcia sportowe, taneczne, wycieczki edukacyjne, zajęcia z zakresu preorientacji zawodowej ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb pogranicza, zajęcia z zakresu podstawowych technik samoobrony.
W działaniach projektowych uczestniczyło 80 uczniów, 40 z Polski i 40 z Niemiec. Wspólne spędzanie czasu, rozmowy o sztuce, kulturze obu regionów, wycieczki do pięknych miejsc w okolicach Boxberg i Łęknicy pomogły młodym ludziom w przełamaniu barier językowych i kulturowych oraz wzmocniły poczucie przynależności do lokalnej i regionalnej wspólnoty. Był to także świetny trening umiejętności pracy w grupie i okazja do zwiększenia wrażliwości uczniów na znaczenie zachowań proekologicznych.
SZKOŁA PODSTAWOWA Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI W ŁOMNICY
TRÄGERVEREIN DER FREIEN SCHULE BOXBERG/O.L.