W obliczu coraz częściej występujących gwałtownych zjawisk pogodowych kluczowa staje się współpraca odpowiednich instytucji i służb w zakresie przepływu informacji. Od jej szybkości bardzo często zależy bezpieczeństwo mienia i zdrowia ludzi. Wychodząc właśnie z takiego założenia partnerzy projektu postawili sobie za cel poprawę ochrony ludności w regionie przygranicznym w przypadku powodzi lub innych zagrożeń poprzez integrację transgraniczną informacji, systemów i procesów.
Partnerzy projektu przeprowadzili analizę potencjalnych zagrożeń, przetestowali oprogramowanie oraz bazy danych dotyczących powodzi i innych zdarzeń oraz sytuacji kryzysowych w polskim i niemieckim regionie przygranicznym. Następnie przygotowali transgraniczną koncepcję zarządzania powiadamianiem organów władz. Partnerzy projektu wypracowali również podstawę do stworzenia interfejsów zarządzania powodziowego i skutkami katastrof. Utworzyli także wspólny system do ponadgranicznej wymiany informacji w sytuacjach kryzysowych. Nie zapomnieli oczywiście również o czynniku ludzkim, przeprowadzili bowiem wspólne transgraniczne ćwiczenia w zakresie ochrony przed katastrofami.
Zakupiono również wyposażenie dla jednostek zarządzania kryzysowego. Polskie i niemieckie służby wzbogaciły się m.in. o pojazdy użytkowe, które mają służyć jako mobilne centra dowodzenia na wypadek wystąpienia sytuacji kryzysowej. Zakupiono także 47 zapór przeciwpowodziowych, 11 radiotelefonów nasobnych cyfrowo-analogowych, specjalistycznego drona oraz namiot pneumatyczny wraz z dodatkowym wyposażeniem.
Realizacja projektu zdecydowanie poprawiła poziom przygotowania służb po obu stronach granicy do szybkiego reagowania w sytuacji zagrożenia, a co za tym idzie, zwiększyła znacznie bezpieczeństwo mieszkańców pogranicza.
LANDKREIS GÖRLITZ
POWIAT ZGORZELECKI