Małe i średnie przedsiębiorstwa stanowią podstawę gospodarki Unii Europejskiej. Kluczowym czynnikiem ich sukcesu są innowacje, które przekładają się bezpośrednio na stopień konkurencyjności. Wychodząc z założenia, że w MŚP na pograniczu polsko-saksońskim istnieją niewykorzystane potencjały w zakresie innowacyjności, partnerzy projektu postawili sobie za cel pokazanie możliwości wykorzystania potencjału innowacyjności polskich i saksońskich MŚP oraz wzmocnienie transgranicznej współpracy przedsiębiorstw i instytucji publicznych. Oczekiwanym efektem realizacji projektu stało się więc uwrażliwienie MŚP, organizacji sieciowych i instytucji publicznych na to, jak duże znaczenie ma rozwój zdolności innowacyjnej przedsiębiorstw.
Partnerzy projektu zrealizowali tzw. audyt innowacyjności na wybranych 10 firmach polskich i 6 niemieckich z takich branż, jak: budowa maszyn i urządzeń, motoryzacja, obróbka tworzyw sztucznych i metalu, IT, automatyzacja i elektronika. Jego efektem jest katalog zaleceń na rzecz wsparcia potencjału innowacyjnego przedsiębiorstw. Został on wypracowany w dialogu oraz we współpracy transgranicznej z aktywnymi na obszarze wsparcia organizacjami sieciowymi oraz instytucjami wspierającymi gospodarkę i innowacje.
Drugim istotnym elementem realizacji projektu były spotkania kooperacyjno-informacyjne na terenie Dolnego Śląska i Saksonii. Łącznie wzięło w nich udział ponad 550 osób. Nie tylko pogłębiły one wiedzę uczestników nt. wdrażania innowacji i czynników wpływających na procesy proinnowacyjne, ale również wzmocniły kooperacje partnerów gospodarczych. W tym kontekście niezwykle cennym wydarzeniem było Polsko-Niemiecko-Czeskie Forum Kooperacji Firm wraz z giełdą kooperacji B2B, które w ramach projektu miało swoją 25. edycję.
WIRTSCHAFTSFÖRDERUNG SACHSEN GMBH
KARKONOSKA AGENCJA ROZWOJU REGIONALNEGO S.A.
TECHNOLOGIE- UND GRÜNDERZENTRUM BAUTZEN GmbH