W projekcie partnerzy podjęli niezwykle ważny temat aktywizacji osób starszych. Chcieli oni przede wszystkim zagospodarować kompetencje i doświadczenie seniorów na polsko-saksońskim pograniczu oraz zrobić użytek z ich chęci do zaangażowania się na rzecz lokalnego środowiska.
Aby przygotować seniorów do podjęcia nowych wyzwań partnerzy projektu zorganizowali cykl szkoleń dla 200 polskich i niemieckich seniorów. Szkolenia miały formę 3-dniowych seminariów dla 25 uczestników i 2 opiekunów. Odbywały się w grupach narodowych i międzynarodowych z udziałem tłumaczy. Seniorzy uczyli się wykorzystania własnego potencjału, budowania relacji interpersonalnych, skutecznej komunikacji w mediach, zarządzania projektem oraz mobilizowania społeczności lokalnej do angażowania się w wolontariat.
Seniorzy polscy i niemieccy mieli również okazję poznać się nawzajem podczas czterech wizyt studyjnych w Saksonii i czterech w Polsce. Seniorzy spędzili wspólnie czas wymieniając się wiedzą i doświadczeniem. Partnerzy i uczestnicy projektu wspólnie stworzyli również transgraniczną sieć współpracy seniorów.
Łącznie partnerzy projektu oraz seniorzy powołali siedem Zespołów Kompetencji Seniorów (trzy w Polsce i cztery w Saksonii). Zrzeszają one 200 osób, które:
Wszyscy seniorzy, którzy ukończyli szkolenie dla seniorów-trenerów otrzymali podczas konferencji podsumowującej projekt zorganizowanej 17 czerwca 2019 r. w St. Marienthal w Ostritz certyfikaty. Ponadto podpisano deklarację o utworzeniu Sieci Kompetencji Seniorów w Euroregionie Nysa.
INTERNATIONALES BEGEGNUNGSZENTRUM ST. MARIENTHAL (IBZ)
KARKONOSKA AGENCJA ROZWOJU REGIONALNEGO S.A.