Górnictwo na obszarze pogranicza Dolnego Śląska i Saksonii stoi przed wyzwaniami w dziedzinie gospodarki, polityki energetycznej, ochrony środowiska naturalnego i rewitalizacji krajobrazów pogórniczych. Wielość i różnorodność problemów przekłada się m.in. na konieczność podejmowania szeroko zakrojonej współpracy dającej możliwość prowadzenia skoordynowanych działań po obu stronach granicy.
Partnerzy projektu MineLife wyszli ze słusznego założenia, że warunkiem koniecznym dla stawienia czoła istniejącym problemom jest wymiana wiedzy i doświadczenia, wzajemne poznanie się i stworzenie sieci współpracy.
Pierwszym obszarem współdziałania partnerów w projekcie był wspólny rozwój kompetencji poprzez wymianę wiedzy i intensyfikację współpracy pomiędzy instytucjami z branży górniczej. Analizowano procedury administracyjne, procesy planowania i zakres nadzoru, dostępne technologie i procedury w górnictwie odkrywkowym i podziemnym w sąsiednim regionie. Zorganizowano konferencje i wizyty studyjne w zakładach górniczych i obiektach dawnego górnictwa na terenie Saksonii i Dolnego Śląska.
Drugim obszarem realizacji projektu była tematyka konfliktów typowych dla branży i optymalne sposoby radzenia sobie z nimi. W efekcie zorganizowanego cyklu warsztatów w Polsce i Saksonii przygotowany został podręcznik nt. zarządzania konfliktami w górnictwie i ich unikania.
Partnerzy podjęli także wspólnie temat znaczeniu górnictwa w Saksonii i na Dolnym Śląsku. Obok merytorycznych spotkań przygotowano wystawę objazdową „Zapobieganie ryzyku związanym z dawnym górnictwem”, która prezentowana była w kilku miejscowościach na obszarze pogranicza.
W ramach projektu powstał także przewodnik „Śladami górnictwa na Dolnym Śląsku i w Saksonii”, w którym przedstawiono liczne atrakcje turystyczne związane z kopalniami na obszarze pogranicza wraz z praktycznymi wskazówkami dla zwiedzających.
SÄCHSISCHES OBERBERGAMT
WOJEWÓDZTWO DOLNOŚLĄSKIE – URZĄD MARSZAŁKOWSKI WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO
WYŻSZY URZĄD GÓRNICZY W KATOWICACH