Polsko-niemieckie pogranicze w okolicach miast Świeradów-Zdrój i Zittau to nie tylko tereny górzyste, ale również cenne obszary leśne, które od wielu lat nie były wykorzystywane turystycznie i których atrakcyjność dla turystów z roku na rok malała. Projekt „Przygoda w górach” był odpowiedzią na taki stan rzeczy, jego celem bowiem było przywrócenie tych terenów dla ruchu turystycznego.
Działania podjęte w ramach projektu miały charakter wielowymiarowy, co należy podkreślić. Dotyczyły one bowiem zarówno sfery koncepcyjnej, jak i infrastrukturalnej oraz marketingowej w takich tematach, jak: turystyka, edukacja przyrodniczo-leśna i ochrona przyrody. Realizowane były w duchu zrównoważonego rozwoju, tak by odbudować zniszczone i zapomniane obiekty turystyczne w taki sposób, by przywrócić lasy polsko-saksońskiego pogranicza dla turystów i jednocześnie zapewnić ochronę miejscom o cennych walorach przyrodniczych.
Wśród rezultatów przedsięwzięcia na szczególną uwagę zasługują:
Projekt z uwagi na kompleksowe podejście do tematu zagospodarowania cennych obszarów leśnych na polsko-niemieckim pograniczu można uznać za modelowy. To między innymi dzięki temu przyczynił się on nie tylko do wzrostu liczby turystów na obszarze objętym realizacją projektu, ale również do wzrostu jego atrakcyjności przyrodniczej i kulturowej.
NADLEŚNICTWO ŚWIERADÓW
STADTVERWALTUNG ZITTAU EIGENBETRIEB FORSTWIRTSCHAFT UND KOMMUNALE DIENSTE